לאלף שדונים בארץ יצורי הנפש

סדנא למטפלים, הורים, אנשי חינוך ולאנשים במסע

אפרת מעיין, פסיכולוגית קלינית, מטפלת בעזרת בע"ח, מרצה ומנחה סדנאות, הורים וצוותים

"ארץ יצורי הנפש" הוא כלי טיפולי ייחודי, שפותח במשך שנים של ניסיון קליני מתוך עבודה טיפולית פרטנית וקבוצתית עם מגוון גילאים. כלי זה זה נועד לסייע לילדים, מתבגרים ומבוגרים במסע ההתפתחות הנפשי שלהם, לשפר את המודעות העצמית, להבין ולבטא טוב יותר את עצמם, לחזק את הדימוי העצמי ואת היכולת לוויסות רגשי והתנהגותי.

הקלפים פותחו בהשראת התאוריה היונגיאנית, רעיון ה"החצנה" של מיקל ווייט, הגשטאלט, רעיונות בודהיסטים והטיפול הקוגנטיבי ( (CBT. השימוש בהם מסייע להורים מחנכים ומטפלים להעמיק ולשפר את השיח הרגשי עם הילדים, ולהעניק כלים אפקטיבים להעצמה , גבולות פנימיים וביטוי יצירתי. שפת יצורי הנפש מאפשרת העמקה של היכולת להכיל ניגודים, ליצור דיאלוגים פנימיים, להתבונן על הגורמים המעקבים והחוסמים, כמו גם על הכוחות מעודדי הצמיחה שבנפש. כך נוצרת אפשרות לחזק את יכולת הבחירה בין כוחות אלו ולחוות יותר חופש פנימי .

 כמו כן, הקלפים מהווים כלי עבור הורים ומחנכים שתורם לבניה ולחיזוק של כוחות האגו, ע"י כך שהילד לומד להכיר את הדחפים והרגשות המניעים את התנהגותו ולרכוש שפה רגשית המעודדת יותר שליטה עליהם. כתוצאה מכך, הוא מפתח כלים שעוזרים לו להתגבר על פחדים והתנהגויות הרסניות,  להתמודד טוב יותר עם בעיות משמעת וללמוד איך להפוך חולשה לכח.

 

סדנא: "לאלף שדונים בארץ יצורי הנפש"

בכל אחד מאיתנו ובכל אחד מילדנו, מסתתרים "שדונים" (דפוסים / מחשבות שליליות אוטומטיות וכד') המשפיעים על רגשותינו, קריאת המציאות שלנו, והתנהגותנו. לדוגמא: "שדון הפחד" ושדון ההימנעות" שמונעים להעז להתנסות, להתמודד עם קושי ולפרוץ מחסומים, "שדון הביקורת" שמפעיל שיפוטיות פנימית פוצעת ואכזרית לפעמים, "שדון ההקטנה העצמית" שמוביל אותנו לא להאמין ביכולותינו וכישורינו, "שדון החוסר סבלנות" ו"שדון האמפולסיביות" שמקשים לדחות סיפוקים או לחשוב לפני שעושים ולפני שמסתבכים…

כל עוד השדונים סמויים מהעין – הם מנהלים את רגשותינו והתנהגותנו "מהמחתרת". אולם כאשר אנחנו לומדים לגלות אותם: לזהותם וליצור איתם דיאלוג, להבין מה הדרישות שלהם מאיתנו ולפתח דרכים להתיידד איתם או לשלוט בהם – אנו רוכשים מפתח רב עוצמה לשינוי וחופש פנימי. 

תהליך זה יכול לסייע להתמיר כוחות נפשיים מעכבי צמיחה,  ולהפכם ל "כוחות הקסם של הלב":

 בכל אחד מאיתנו חבוי שלל גדול של כוחות נפשיים של צמיחה, ריפוי והתפתחות. לדוגמא:

"הכח להמציא וליצור","הכח להיות מלך ולא קורבן", "כח הסבלנות", "הכח להתאושש אחרי משבר", "כח היוזמה", "הכח לשלוט בעצבים ובכעס" ועוד..

פעמים רבות הגישה אל כוחות אלו חסומה מסיבות שונות. לעיתים אנו מכירים טוב יותר את השדונים בנפשנו ופחות מודעים לכוחותינו החיוביים…. ההכרות עם "כוחות הקסם" היא כלי נפלא להעצמה, לשיקום הביטחון והדימוי העצמי, המעודד בקרה ווויסות (כוחות האגו), ואת היכולת להשתמש במשאבים נפשיים. המפגש המודע עם השדונים וכוחות הקסם – משפר את היכולת ליצור דיאלוג בין קולות פנימיים שונים, לשיתוף ועיבוד רגשי, להגברת המודעות העצמית, והעצמת החוסן הנפשי. הסדנא תעניק הזדמנות ללמוד את השימוש בשפה ייחודית זו:  נעזר בספר "המסע לשדונזיה" ובקלפי "ארץ יצורי הנפש". נצא למסע אמיץ להחזרת השלטון לממלכה הפנימית שלנו – שלטון שנכבש הרבה פעמים על ידי השדונים השובבים שמצליחים להשתלט עלינו ולהכתיב את התנהגותנו:

 בסנא נלמד כלים יישומיים להורות אפקטיבית ומעצימה:

  • כלים לשיח רגשי עם ילדים
  • כלים לסייע לילדים לווסת רגשות ולשלוט בכעסים
  • כלים להתמודדות עם חרדות ילדים
  • כלים להעצמה ובניית חוסן אצל הילד
  • כלים להתמודדות עם סרבנות והימנעות
  • כלים לחיזוק היכולת לתקשורת חברתית
  • כלים לשיפור היכולת לדחיית סיפוקים

בקרוב הסדנאות והקורסים הבאים: