"להיות לוחם אור בממלכת שדונזיה"

כלים להתמודדות עם לחץ וחרדה, העצמה וחיזוק החוסן הנפשי
כלים להתמודדות עם לחץ וחרדה, העצמה וחיזוק החוסן הנפשי 
בעזרת קלפי "ארץ יצורי הנפש", הקשבה לגוף וחיבור למשאבים פנימיים
בהנחיית אפרת מעיין: פסיכולוגית קלינית, יונגיאנית, ומטפלת בעזרת בעלי חיים מטפלת בטכניקות גוף-נפש להתמודדות עם טראומות מצבי דחק

הרציונאל:
במצב של דחק מתמשך או חוזר על עצמו, או בעקבות ארוע טראומטי, המערכת הגופנית והנפשית עלולה לצאת מאיזון, מה שמוביל למתח ודריכות מתמדת מול קריסה וחוסר כוחות, ללחצים רגשיים, אפתיות או כעסים ודכאונות. במצבים אלו לתלמידים קשה לתפקד בכיתה, בעיות המשמעת והפרעות ההתנהגות מתעצמות, או לחילופין חלק מהתלמידים מגיבים בהסתגרות ונסיגה מתפקוד. כמו כן נוצרים קשיים בריכוז ובוויסות רגשי המשפיעים על יכולת הלמידה. כלים המאפשרים לתלמיד/למטופל להביע את רגשותיו, לחזק את היכולת שלו למודעות עצמית ולהתבוננות פנימית, ולגייס משאבים נפשיים – יכולים להועיל מאוד: לשחרר מתחים, להחזיר את הזרימה הטבעית של הגוף והנפש למסלולה התקין  ולשפר את העולם הרגשי ואת האקלים הבית ספרי.

מטרות הסדנא:

להעניק למטפל ולמחנך כלים שיאפשרו לו לסייע למטופלים ותלמידים לעבד את הרגשות הקשים והלחצים שהם חוו בזמן המלחמה, לחזק את החוסן הנפשי שלהם, לגייס משאבים נפשיים להתמודדות במצב של סטרס מתמשך וחוסר ודאות, ולשפר את יכולת הוויסות הרגשי וההתנהגותי.

"ארץ יצורי הנפש: כוחות הקסם והשדונים שבלב":

הטכיקה של "ארץ יצורי הנפש" נובעת מאמונה עמוקה באיכויות המרפאות וביכולות הצמיחה החבויות בתוכנו, ומעודדת חיבור לאיכויות אלו.

שפה רגשית – טיפולית, המאפשרת חיבור למשאבים נפשיים ולכוחות ריפוי הקיימים בנפש. בסדנא נלמד להכיר את השפה דרך שימוש בקלפים ייחודיים, הקשבה לגוף והבעה בכתיבה וציור. משתתפי הסדנא ילמדו טכניקות איך להעזר בשפה זו גם במצבי חרום וגם לאורך השנה כולה. נלמד להכיר את "השדונים": הגורמים המעקבים והחוסמים שבתוכנו, כמו גם את "כוחות הקסם": הכוחות המקדמים ומעודדי הצמיחה, ולחזק את יכולת הבחירה בין אלו לאלו.

זהו כלי טיפולי ייחודי, שפותח במשך שנים של ניסיון קליני מתוך עבודה טיפולית פרטנית וקבוצתית עם מגוון גילאים ואוכלוסיות.  כלי זה זה נועד לסייע לילדים, מתבגרים ומבוגרים במסע ההתפתחות הנפשי שלהם, לשפר את המודעות העצמית, להבין ולבטא טוב יותר את עצמם, לחזק את הדימוי העצמי ואת היכולת לוויסות רגשי והתנהגותי.

הקלפים פותחו בהשראת התאוריה היונגיאנית, רעיון ה"החצנה" של מיקל ווייט, הגשטאלט, תורת הנפש הבודהיסטית וה –  . CBT השימוש בהם מסייע למטפלים, מאמנים ואנשי חינוך בעבודה טיפולית עם ילדים ומבוגרים , בהנחיית קבוצות ומפגשי צוותים והדרכות. הוא מאפשר העמקה של היכולת להכיל ניגודים, ליצור דיאלוגים פנימיים, ולחזק את ה"אני המתבונן". כלי זה מסייע לעקוף הגנות, לדבר על רגשות ולשתף בתכנים רגשיים מורכבים.

בקרוב הסדנאות והקורסים הבאים: