המסע לשדונזיה

הספר: המסע לשדונזיה

כתבה: אפרת מעיין, פסיכולוגית קלינית, פסיכותרפיסטית יונגיאנית ומטפלת בעזרת בע"ח
איורים: שלום קוולר מעצב ואומן

הספר "המסע לשדונזיה" מבוסס על שפת "ארץ יצורי הנפש" ומאפשר למידה חווייתית של שפה זו, על מנת להעשיר את השיח הרגשי במשפחה, בכיתה ובקליניקה. ייחודו של הספר בכך שהוא מלווה במגוון רעיונות לפעילות יצירתית, שיחות ותרגילים, המעודדים את הילדים למודעות עצמית, מחזקים את יכולתם להביע את עולמם הפנימי ומעניקים להם כלים לוויסות התנהגותי ורגשי.

הקריאה בספר "המסע לשדונזיה" היא הזמנה לילדים, הורים, מטפלים ומחנכים לצאת למסע מרתק של היכרות חווייתית עם עצמם: דרך סיפור הנוגע בחוויות יום יומיות המוכרות למגוון ילדים, הם מוזמנים להכיר את כוחות הקסם והשדונים שלהם, ללמוד איך לזהות ולעורר אותם ולהבין מה המחיר שהם משלמים על כך שהם נותנים לשדונים לשלוט בהתנהגותם. כמו כן, הם לומדים שיש להם אפשרות לבחור האם הם מאפשרים לשדונים להשתלט עליהם או להפעיל את כוחות הקסם הפנימיים בתוכם ולאלף את השדונים.

סרטון הסברה על הספר "המסע לשדונזיה"

לפני שנים רבות היו בעולם הרבה כוחות קסם. בכל פעם שילד הסתבך בצרה או חווה קושי הוא היה קורא לכוחות אלו לעזרתו… אבל כוחות הקסם נבהלו והתחבאו. את מקומם תפסו שדונים שובבים שגרו בשדונזיה. הם ניסו לנהל את ממלכת הלב של הילדים – במקום כוחות הקסם. אמא טבע החכמה ראתה כל זאת והצטערה מאוד. היא ביקשה מבעלי החיים והצמחים לשמור את כוחות הקסם בשביל הילדים והחביאה כוחות אלו אצל חיות שונות, בנחל, בעננים, בעצים…

– מתוך הספר: המסע לשדונזיה

קבוצת ילדים אמיצים יוצאת למסע מרתק לגלות את כוחות הקסם שאבדו וללמוד להתמודד עם השדונים. הם מלווים בדמות מסייעת הנקראת "בונן המתבונן" – המעניק להם כלים של מודעות וויסות עצמי: "משרוקית הסטופ" המאפשרת לעצור ולהתבונן דרך "משקפת הקסמים" וכך להצליח לזהות מצבים שבהם השדונים מנהלים את התנהגותם, ו"שיקוי האומץ והסקרנות" שמסייע להם להשתמש בתכסיסים שבונן מלמד אותם בכדי להתגבר על השדונים ולאלף אותם, על מנת להפוך ל"לוחמי אור".

הספר מלווה במגוון רעיונות לפעילות יצירתית, לשיחות ולתהליכים חווייתיים של מודעות עצמית – שניתן ליישמם בכיתה, במשפחה או בחדר הטיפול. דרך פעילויות אלו – הילדים לומדים מגוון של טכניקות לוויסות עצמי, הבעת רגשות באופן הולם, שליטה על כעסים ודחפים, התמודדות עם פחדים, תסכולים ודפוסי התנהגות שליליים ועוד. תהליך זה תורם לבניה ולחיזוק של כוחות האגו, ע"י כך שהילד לומד להכיר את הדחפים והרגשות המניעים את התנהגותו ולרכוש שפה רגשית המעודדת יותר שליטה עליהם. השפה תורמת להעצמה וחיבור למשאבים הנפשיים – וכך מתחזקים הדימוי העצמי והחוסן הנפשי. 

בספר יש התייחסות לקשיים מגוונים ושכיחים אצל ילדים, ולכן כמעט כל ילד יוכל להזדהות עם הדמויות ולמצוא הקבלות לעצמו: בעיות קשב וריכוז, אימפולסיות, קושי בדחיית סיפוקים ובשליטה על כעסים, פחדי ילדים, בישנות וחוסר ביטחון עצמי, קושי בלקיחת אחריות ובהתמודדות עם מטלות בית הספר ועוד.

הורה, מורה או מטפל שייעזר בספר "המסע לשדונזיה" ובקלפי "ארץ יצורי הנפש" – ילמד כלי אפקטיבי ונגיש שיעזור לו לחזק ולהעצים ילדים, להתמודד טוב יותר עם בעיות משמעת ולסייע להם להפוך חולשה לכח ולהאמין בעצמם יותר.

הטכניקה נובעת מאמונה עמוקה באיכויות המרפאות וביכולות הצמיחה
החבויות בתוכנו, ומעודדת חיבור לאיכויות אלו.

המחברת: אפרת מעיין – פסיכולוגית קלינית, פסיכותרפיסטית יונגיאנית ומטפלת בעזרת בעלי חיים.
מטפלת שנים רבות בילדים, נוער ומבוגרים ועוסקת בהנחיית הורים והדרכת צוותי טיפול וחינוך. מרצה ומנחת סדנאות.

המאייר: שלום קוולר – מעצב ואומן, מורה בבצלאל.
איורי הספר והקלפים צויירו מתוך חשיבה רבה על ההמחשה והתרגום הגרפי של "יצירי הנפש" השונים, באופן קולע, הומוריסטי, המאפשר התוודעות ודיאלוג לא מאיים גם עם היבטים פחות נעימים בתוכנו.

חוברת התרגול המלווה את הספר

 

חוברת התרגול ("היומן האישי לחקר שדונים") מאפשרת העמקה של הבנת שפת ארץ יצורי הנפש והמשך ישיר לספר "המסע לשדונזיה". החוברת כוללת טבלאות מעקב אחרי שדונים וכוחות, תעודת זהות לשדונים, פטנטים לאילוף שדונים, אפשרויות למדידה של עוצמת השדונים והכוחות, זיהוי "חבורות של שדונים" ועוד רעיונות רבים. היא מאפשרת מתן "שיעורי בית" יצירתיים לתלמידים העובדים עם הספר ותוכנית "המסע לשדונזיה", תרגול השפה בין פגישות טיפוליות, חקר אישי והתבוננות פנימית לילדים ומבוגרים.

המלצות על הספר מאנשי טיפול ותיקים וסופרים

תגובות מאמהות שקראו את הספר עם ילדיהן