פעילות לט"ו בשבט עם קלפי ארץ יצורי הנפש

בחג הזה יש הזמנה להתחדשות ופריחה: נטיעות, צמיחה, פירות. הטבע חוגג מסביבנו ומתחדש אחרי חודשים ארוכים של יובש ומסמל את היכולת שלנו להתאושש ממשברים ולהתחדש בכל פעם מחדש. יש מגוון פעילויות שקשורות לכך עם הקלפים:

שתיל חדש נולד

לחפש כוח קסם שהוא כמו "שתיל חדש" שאני רוצה לנטוע – כלומר כוח חדש שעד כה לא השתמשתי בו בכלל או כמעט, ואני יכולה לדמין שאני "שותלת" את השתיל או הזרע שלו בחיי. חשוב שנקדיש זמן לדבר או לכתוב לעצמנו איך להתחייב לעצמי לטפח, להשקות ולגדל את הכוח הזה בחיים שלי. 

לדוגמה: אם בחרתי את הכוח לפרוץ גבולות ומחסומים – לחשוב איזה מחסום פנימי אני מוכנה לפרוץ בזמן הקרוב. או אם בחרתי את הכוח לשחק וליהנות – לבדוק מה גורם לי ליהנות ולהיכנס למוד משחקי – למשל איזשהו חוג או תחביב שהחלטתי להיכנס אליו באופן מחייב.

 

 
פעילות לט"ו בשבט
ט"ו בשבט

הפירות שכבר הבשילו

  • לחפש את הפירות שכבר הבשילו אצלי – כלומר כוחות שלמדתי להשתמש בהם ועוזרים לי להגשים את עצמי, או כוחות שעוזרים לי לפרוח.

  • כדי שעץ יגדל היטב הוא צריך שורשים חזקים. לצערנו הרבה ילדים ומבוגרים גדלו בקרקע לא כל כך דשנה והתקשו לטפח שורשים טובים.

חיזוק השורשים

  • כאשר אנחנו משדרים למישהו שיש בו כוחות קסם – אנחנו "מדשנים את האדמה שהוא צומח ממנה" ועוזרים לו לחזק את השורשים שלו. אפשר לעשות זאת במשפחה, בקבוצה או בכיתה – לדשן את האדמה סביב כל אחד מהמשתתפים על ידי כך שנבחר קלפי כוחות שיש בו.

  • לבני נוער ומבוגרים הנמצאים בתהליך של חקר פנימי מודעות עצמית, אפשר גם להציע לבחור שדונים שנוצרו בילדות שלהם והובילו לכך שהשורשים שלהם יהיו פחות חזקים. חשוב להמשיך ולבדוק איזה כוחות נולדו מתוך הקשיים האלו. מציעה להשתמש בתמונות של עצים שצמחו מתוך בורות או מתוך חריץ קטן בסלע – ובכל זאת הפכו להיות עצים גדולים ומניבי פירות – ולקחת מהם השראה.

עץ המשאלות

ליצור ביחד עץ או לצייר אותו על בריסטול וכל אחד מכין או כותב את הכוח שהיה רוצה להשיג ולממש בחייו כמשאלה שלו – ותולה או מצייר אותה על העץ.