קלפים טיפוליים

קלפים טיפוליים של ארץ יצורי הנפש: כוחות הקסם והשדונים שבלב

אפרת מעיין: פסיכולוגית קלינית, פסיכותרפיסטית יונגיאנית ומטפלת בעזרת בע"ח

איורים: שלום קוולר מעצב ואומן

קלפי "ארץ יצורי הנפש" הם קלפים טיפוליים המהווים כלי ייחודי לטיפול רגשי. הקלפים פותחו במשך שנים של ניסיון קליני, מתוך עבודה טיפולית פרטנית וקבוצתית עם מגוון גילאים. כלי זה זה נועד לסייע לילדים, מתבגרים ומבוגרים במסע ההתפתחות הנפשי שלהם, לשפר את המודעות העצמית, להבין ולבטא טוב יותר את עצמם, לחזק את הדימוי העצמי ואת היכולת לוויסות רגשי והתנהגותי.

הקלפים פותחו בהשראת התאוריה היונגיאנית, רעיון ה"החצנה" של מיקל ווייט, הגשטאלט והטיפול הקוגנטיבי CBT. השימוש בהם מסייע למטפלים ומאמנים בעבודה טיפולית עם ילדים ומבוגרים, בהנחיית קבוצות ובמפגשי צוותים והדרכות; הוא מאפשר העמקה של היכולת להכיל ניגודים, ליצור דיאלוגים פנימיים, להתבונן על הגורמים המעכבים והחוסמים כמו גם על הכוחות מעודדי הצמיחה שבנפש – ולחזק את יכולת הבחירה בין אלו לאלו.

קלפים טיפוליים מומלצים המסייעים בדיבור על רגשות, ביכולת לעקוף הגנות ולשתף בתכנים רגשיים מורכבים.

ילדים ומבוגרים הנעזרים בקלפי ארץ יצורי הנפש,  לומדים להכיר את הדחפים והרגשות המניעים את התנהגותם ולרכוש שפה רגשית המעודדת יותר שליטה עליהם. קלפים אלו מסייעים לחזק את היכולת של ילד ומבוגר להאמין בעצמו, להתגבר על פחדים, כעסים, הימנעות והתנהגויות הרסניות, ומאידך – להתמודד עם אתגרים.

קלפי "ארץ יצורי הנפש" מתאימים למטפלים העובדים עם ילדים, בני נוער ומבוגרים, למטפלים משפחתיים, מנחי קבוצות, יועצים ארגוניים ומאמנים. הם מסייעים בהעשרת השיח המשפחתי בין הורים לילדיהם ובשיפור התקשורת הרגשית בין מורה לתלמיד.

חבילת הקלפים כוללת 153 קלפים המשלבים מילים עם ציורים ייחודיים, ונחלקים ל-79 קלפי כוחות ו-74 קלפי שדונים. כמו כן, בחבילה יש חוברת הסבר מפורטת הכוללת הסברים על השפה ועל כל קלף, ומגוון הצעות לשימוש בקלפים. התגובות של כל מי שהשתמש בקלפים הטיפוליים של ארץ יצורי הנפש הכיר עולם שלם של מטאפורות ודימויים שבעזרתם ניתן להגיע למקומות העמוקים ביותר שבנפש. אתם מוזמנים לנסות אותם ולהתרשם מכל הפעילויות הייחודיות שניתן לעשות בעזרתם. 

קלפים טיפוליים – כוחות הקסם

"כוחות הקסם" הם הכוחות של האגו והכוחות המרפאים והמכוונים שבנפש,  המאפשרים לאדם להתמודד מול קשיים חיצוניים ופנימיים ומדרבנים אותו להתפתחות וצמיחה. עצם ה"גילוי" של כוחות אלו, וההזדמנות להתבונן בהם ולקרוא להם בשם, מחזק את הדימוי העצמי ואת היכולת לוויסות פנימי. השימוש בקלפים אלו מאפשר חיבור למשאבים פנימיים וחיזוק היכולת להתמודד עם משימות, משברים וקשיים. קלפי הכוחות מאפשרים הכרות מתוך מקום של עוצמה, זיהוי חוזקות והגדרת מטרות, גיבוש קבוצתי, חיזוק אישי ותמיכה הדדית בקבוצה / כיתה / משפחה / צוות.

השדונים

קלפי השדונים מייצגים דימוי לדחפים, יצרים, רגשות ודפוסי התנהגות וחשיבה, שכאשר הם "משתלטים" עלינו, הם מובילים אותנו להתנהג / להרגיש באופן שפוגע באדם עצמו או בסביבה שלו. השימוש במושג "שדון" מאפשר להתבונן על היבטים אלו כחלק מה"אני" באופן מרוכך ופחות מאיים, ומתוך היכולת "להחצין" את הקשיים והתכונות הנחשבות כשליליות. כך נסללת הדרך ליצירת דיאלוג עם היבטים הנחווים כשליליים, לקיחת אחריות עליהם וחיזוק היכולת לשנותם ולהטמירם לכוחות חיוביים. תהליך זה מסייע לשינוי מחשבות אוטומטיות שליליות, התמודדות עם חסמים ורגשות לא נעימים, שיתוף בתכנים רגשיים טעונים, ושיפור הקבלה העצמית. האדם שנעזר בקלפי השדונים יכול לרכוש יכולת הולכת וגדלה לניהול פנימי, עקב כך שהוא מתרגל את האפשרות לבחור האם לאפשר לשדון לנהל את התנהגותו או לא.

מגוון פעילויות לשימוש בקלפי ארץ יצורי הנפש

פעילויות עם קלפים טיפוליים של ארץ יצורי הנפש לפיתוח חוסן נפשי, פרגון ובניית גיבוש בקבוצה שכבר מכירה, פרידה, פיתוח חוסן נפשי וכלים להתמודדות עם לחץ וחרדה ועוד.

רעיונות למשחקים עם קלפי ארץ יצורי הנפש

רעיונות כיצד להשתמש בקלפי ארץ יצורי הנפש במשחקים שונים כמו משחק זוגות, סולמות ונחשים, "רביעיות", "מלחמה" ומשחקים נוספים.

תיאור תהליך היצירה של שפת ארץ יצורי הנפש והקלפים

איך נוצרה שפת ארץ יצורי הנפש ואיך נוצרו הדמויות בקלפים?
אפרת מעיין – יוצרת השפה, ושלום קוולר – מעצב ואומן שצייר את הקלפים והספר מספרים על  התהליך המרתק של יצירת השדונים וכוחות הקסם.

סרטונים - הצעות לעבודה עם הקלפים

הקלפים צוירו ע"י שלום קוולר – מעצב ואומן, מתוך חשיבה רבה על ההמחשה והתרגום הגרפי של "יצורי הנפש" השונים, באופן קולע, הומוריסטי, המאפשר התוודעות ודיאלוג לא מאיים גם עם היבטים פחות נעימים בתוכנו.  

המלצות על הספר מאנשי טיפול ותיקים וסופרים

תגובות מאמהות שקראו את הספר עם ילדיהן