תוכנית המסע אל ממלכת הלב לגנים ולכיתות א'

תוכנית לשיפור היכולת לוויסות רגשי וניהול פנימי, חיזוק הביטחון העצמי ותחושת המסוגלות
ורכישת כלים לזיהוי ולהבעת רגשות.

מטרות התוכנית

 • לסייע לילדים, להורים ולגננות לרכוש שפה רגשית ייחודית המאפשרת מודעות עצמית, יכולת לתקשר רגשות, שליטה בכעסים ובהתנהגויות פוגעניות וחיבור למשאבים פנימיים.
 • להעניק לצוות הגן ולהורים, כלי יעיל לשיח רגשי ולהעצמת הילדים, שיוכלו להשתמש בו בגן ובבית.
 • לתת כלים לצוות הגן על מנת שיוכלו להעניק מענה רגשי לילדים עם קשיים רגשיים והתנהגותיים ולילדים עם קשיי וויסות.
 • לסייע לילדים לבנות דימוי עצמי חיובי וללמוד להאמין בעצמם.
 • לחזק את היכולת של הילדים למנהיגות פנימית ולוויסות רגשי, מתוך הבנה שיש להם יכולת לבחור לנהל את רגשותיהם והתנהגותם ופחות להיות מנוהלים מכעסים, פחדים ודחפים.
 • שיפור מיומנויות חברתיות ותקשורת בין אישית

רציונל:

ילדי הגנים בגילאי 3-6, נמצאים בשיא שלב התפתחותי משמעותי ביותר: בשלב זה הם מפתחים מיומנויות חברתיות, כוחות ויסות והתמודדות עם דחפים ויצרים ויכולת לדחיית סיפוקים (כוחות אגו), מודעות עצמית, יכולת להסמלה, אמפתיה והתחשבות בצרכי האחר, יכולת להכיל רגשות ולהביע במילים את מה שהם מרגישים ועוד.

חלק משמעותי מהבסיס הפסיכולוגי של הנפש ומהיכולת להערכה עצמית חיובית נבנה בשלב הזה, שבו ההשפעה על התפתחות הילד מתרחבת מעבר להוריו וכוללת גם את הדמויות החינוכיות שהוא פוגש בגן ואת התנסויותיו בקבוצת בני גילו. לכן, הקניית כלים רגשיים יישומיים ונגישים לילדים ולמבוגרים המלווים אותם – היא משמעותית במיוחד בשלב זה. ככל שנעצים את הילדים בגילאים אלו, ונסייע להם להתחבר למשאבים המיטיבים שלהם ולכוחות הצמיחה החיוביים הקיימים בתוכם – ויחד עם כך גם נעניק להם כלים לוויסות רגשי והתנהגותי – נוכל לגדל ילדים יותר בריאים בנפשם, הפנויים להתפתחות, למידה וצמיחה ולחקר בריא של העולם.

אריקסון שעסק בשלבי התפתחות של ילדים, קורא לשלב הזה "יוזמה מול אשמה". הוא אמר שהמשימה ההתפתחותית של הילד בשלב הזה היא לפתח את היכולת ליזום ולחקור את העולם הסובב, ולפתח יכולת להעמיד לעצמו מטרות. הגיל הזה מתאפיין בכך שילדים מתעניינים יותר באחרים שסביבם, אוהבים לנסות דברים חדשים, לחקור, הילד יוזם יותר ומעז יותר. אשמה יכולה להתעורר כאשר הילד יוזם פעילויות שנחשבות ע"י המבוגרים שסביבו למביישות או "לא בסדר". ככל שניתן לילד כלים ליזום פעולות והתנהגויות חיוביות – מתוך יכולת לווסת את הדחפים והרגשות השליליים שלו – כך נסייע לו לבנות תחושת מסוגלות ודימוי עצמי חיובי יותר, ולהמשיך להתפתח מתוך סקרנות ויוזמה המנותבת לכיוונים חיוביים.

הסבר על ארץ יצורי הנפש

"ארץ יצורי הנפש" היא שפה רגשית ייחודית, שפותחה במשך שנים על ידי פסיכולוגית קלינית, מתוך עבודה טיפולית פרטנית וקבוצתית עם מגוון גילאים. הכלים של ארץ יצורי הנפש נועדו לסייע לילדים, מתבגרים ומבוגרים במסע ההתפתחות הנפשי שלהם, לשפר את המודעות העצמית, להבין ולבטא טוב יותר את עצמם, לחזק את הדימוי העצמי ואת היכולת לוויסות רגשי והתנהגותי. שפה זו פותחה מתוך שילוב של מגוון גישות פסיכולוגיות ורוחניות: הגישה היונגיאנית, הגישה הנרטיבית, הגשטאלט, תורת הנפש הבודהיסטית והטיפול הקוגנטיבי.
שפת ארץ יצורי הנפש מאפשרת להתבונן על הכוחות הפועלים בנפש של הילד המתפתח ומסייעת לו להעצים את החלקים החיוביים שלהם ולשלוט על החלקים השליליים: "כוחות הקסם" מייצגים את כוחות הריפוי והצמיחה הבריאים, כוחות האגו והעצמי, וה"מציקונים" מייצגים את הדחפים, הרגשות השליליים ודפוסי התנהגות הרסניים.

ערכת "המסע אל ממלכת הלב" היא כלי המבוסס על שפת ארץ יצורי הנפש, ומותאם לילדים צעירים החל מגיל 4. כלי זה מסייע להעשרת השיח הרגשי במשפחה ולשיפור האקלים הרגשי בגן. השימוש בשפה זו מאפשר לילד ללמוד להכיר את הדחפים והרגשות המניעים את התנהגותו ולרכוש כלים המעודדים שליטה עליהם. כתוצאה מכך, הוא מפתח יכולות שמסייעות לו להתגבר על פחדים והתנהגויות הרסניות, להתמודד טוב יותר עם כעסים וקושי בקבלת גבולות, וללמוד איך להפוך חולשה לכוח.

הספרים "המסע לשדונזיה" ו"המסע אל ממלכת הלב" מהווים בסיס לתוכנית העצמה ולימוד של ארץ יצורי הנפש לילדים מגיל 4 ומעלה.
דרך ספרים אלו הילדים לומדים להכיר את עולמם הפנימי, נפגשים עם רגשות ו"מציקונים" שונים דרך חוויות יומיומיות האופייניות לילדי הגן, ולומדים לעורר את כוחות הקסם שבתוכם על מנת להתמודד עם המציקונים.

פרקי הספר מלווים במגוון רעיונות לפעילויות, ועוסקים בנושאים מרכזיים בהתפתחות ילדים:

 • קושי בדחיית סיפוקים – מול חיזוק היכולת להתאפק ולחכות בסבלנות.
 • קשיי פרידה מההורים ועידוד הילד לעצמאות.
 • התמודדות עם פחדים, כעסים, קינאה, ביישנות, תסכול.
 • חיזוק הביטחון העצמי והיכולת להאמין במסוגלות האישית של הילד.
 • חיזוק הגמישות הרגשית והיכולת לסלוח ולהתגבר על מצבי עלבון ואכזבה.

*תוכנית ההכלה ארץ יצורי הנפש לבתי הספר מוכרת במאגר התוכניות הממוחשב של משרד החינוך ומספרה 4773

התוכנית מועברת לילדים על ידי הגננות לאחר שעברו הכשרה מקצועית, או על ידי מנחות מוסמכות של ארץ יצורי הנפש, בעלות ניסיון ורקע מקצועי מעולם הטיפול, הייעוץ והחינוך המיוחד.

במהלך התוכנית הילדים מכירים את עולמם הפנימי באופן חוויתי ומרגש:
בעזרת סיפורים, הצגות, שירים, מפגש עם דמויות כף יד, קלפים מאוירים הממחישים את הכוחות הפנימיים ואת המציקונים, פעילות יצירתית ועוד.

 

לפרטים נוספים והזמנת סדנאות והדרכה מקצועית לצוותים חינוכיים בבתי הספר:

www.soulcreaturesland.co.il      טל': 050-5773739     info@soulcreaturesland.com  

משובים מאנשי חינוך שהתנסו בתוכנית