תכנית "המסע לשדונזיה" בבתי הספר

תוכנית שנתית לשיפור הוויסות הרגשי ורכישת כלים למודעות עצמית ולשיח מורה-תלמיד

תוכנית "המסע לשדונזיה" התהוותה מתוך הצורך לתת מענה ליצירת שפה רגשית משותפת בין מורים ותלמידיהם, ולהעניק כלים להעצמה, מודעות עצמית, וויסות רגשי וניהול פנימי. התוכנית נוצרה על ידי אפרת מעיין – פסיכולוגית קלינית ותיקה העובדת שנים רבות עם ילדים, בני נוער, צוותי חינוך והורים, מתוך ניסיון של שנים רבות בהקשבה לילדים ובחיזוק כוחות ההתמודדות שלהם.

תוכנית זו מבוססת על שפה רגשית ייחודית שפיתחה אפרת, הנקראת "ארץ יצורי הנפש": שפה המועדדת את הילד להכיר ולבטא את עולמו הפנימי, לזהות רגשות ודחפים שמניעים את התנהגותו, לרכוש כלים לשליטה בכעסים והתנהגויות הרסניות, ולטפח חוסן נפשי וביטחון עצמי.

התוכנית מועברת על ידי המחנכות ו/או היועצת בכיתות בתי הספר הייסודיים, דרך מערכי השיעור הנמצאים בספר "המסע לשדונזיה" ובחוברת התרגול הנלווית אליו, ובעזרת קלפי "ארץ יצורי הנפש" . .

הספר "המסע לשדונזיה" משתלב בתוכנית השנתית של כישורי חיים, במטרה לשפר את האקלים הכיתתי והשיח הרגשי בכיתה, ולהעניק למורים כלים להעצמה של התלמידים, הצבת גבולות אפקטיבית ושיפור בעיות משמעת, ולחיזוק ושיפור מיומנויות חברתיות. כל פרק בספר מהווה לפחות שיעור אחד בכיתה, ויש בו רעיונות רבים לשיח, פעילויות קבוצתיות, חקר אישי וקבוצתי ואפשרות לתרגול השפה ולשיעורי בית דרך היומן האישי המלווה את הספר.

בתי ספר שהתנסו בתוכנית זו, מדווחים על שיפור ניכר ביחסי מורה-תלמיד, שיפור בדימוי העצמי של התלמידים ובתחושת המסוגלות והוויסות הרגשי /התנהגותי.

התוכנית מאושרת בספר התוכניות של משרד החינוך ומספרה 4773

התוכנית מלווה על ידי מנחים מוסמכים מטעם ארץ יצורי הנפש וכוללת:

  • הרצאה וסדנת פתיחה לצוות המורים

  • הדרכות וליווי שוטף של צוות המחנכות והיועצת לאורך השנה

  • אפשרות למפגשים עם הורים להסבר והדגמות על הכלים והשפה על מנת להפוך את השפה של ארץ יצורי הנפש לשפה משפחתית 

סרטון הסברה - שפת יצורי הנפש

משובים מאנשי חינוך שהתנסו בתוכנית